Biało-czerwoni w grze
Biało-czerwoni w grze
Podobnie jak kilka lat wcześniej, losowani byliśmy z trzeciego koszyka, razem z późniejszymi wicemistrzami kontynentu z Czech. Tym razem łatwiej było się zakwalifikować, bo z każdej z 8 grup awansowały nie tylko najlepsze zespoły, ale także sześć z najlepszym bilansem z drugich miejsc, a dwie pozostałe reprezentacje z drugich lokat grały baraż (Irlandia - Holandia).
Jak poszło biało-czerwonym? Bardzo słabo, wręcz fatalnie. W grupie 1. trafiliśmy na ćwierćfinalistę MŚ 1994 Rumunię, która pewnie wygrała rozgrywki, wyprzedzając Francją o punkt. Byliśmy nawet za Słowacją, która przecież dopiero co wchodziła na piłkarskie salony po pokojowym rozpadzie Czechosłowacji. Wyprzedziliśmy jedynie Izrael, z którym na początku eliminacji przegraliśmy w Ramat Gan 1:2 i Azerbejdżan, który w naszej grupie jedyny punkt zdobył w starciu z Polską (0:0), przegrywając pozostałe 9 meczów.
Co pamiętamy z tamtych eliminacji? „Księcia Paryża” Andrzej Woźniaka, który zanotował świetny występ na Parc des Princes, ratując nas swoimi interwencjami. Obronił nawet „11” wykonywaną przez Bixente Lizarazu. Dopiero w 87 minucie pokonał go Yurii Djorkaeff, wyrównując na 1:1. Działo się to w sierpniu 1995 roku. Kilka miesięcy później, w październiku, w żałosny sposób przegraliśmy w Bratysławie 1:4. Schodzący wtedy z boiska po godzinie kapitan Roman Kosecki, zdjął ze złości koszulkę i zobaczył drugą, a w konsekwencji czerwoną kartkę… Nędzny był to mecz i obraz niemocy polskiej piłki reprezentacyjnej w latach 90. Trener Henryk Apostel nie potrafił zapanować nad towarzystwem.
Dodajmy, że jednym z najlepszych strzelców tamtych eliminacji, z 7 bramkami, był Andrzej Juskowiak. Najskuteczniejszy z tuzinem goli był Davor Suker. Kosecki, który po nieszczęsnym meczu w Bratysławie nie zagrał już w biało-czerwonych barwach, zdobył wtedy 3 gole.
MISTRZOSTWA EUROPY 1996 (8-30 CZERWCA, ANGLIA)
Grupa A: 1. Anglia, 2. Holandia, 3. Szkocja, 4. Szwajcaria
Grupa B: 1. Francja, 2. Hiszpania, 3. Bułgaria, 4. Rumunia
Grupa C: 1. Niemcy, 2. Czechy, 3. Włochy, 4. Rosja
Grupa D: 1. Portugalia, 2. Chorwacja, 3. Dania, 4. Turcja
Ćwierćfinały: Hiszpania – Anglia 0:0 po dogrywce. Karne 2-4. Francja – Holandia 0:0 po dogrywce. Karne 5-4. Niemcy – Chorwacja 2:1, Czechy – Portugalia 1:0
Półfinały: Francja – Czechy 0:0. Karne 5-6. Niemcy – Anglia 1:1. Karne 6-5
Finał: Czechy – Niemcy 1:2 po dogrywce
Jedenastka mistrzostw: Andreas Koepke (Niemcy) – Laurent Blanc, Marcel Desailly (Francja), Matthias Sammer (Niemcy), Paolo Maldini (Włochy) – Karel Poborsky (Czech), Paul Gascoigne (Anglia), Dieter Eilts (Niemcy) – Christo Stoiczkow (Bułgaria), Davor Suker (Chorwacja), Alan Shearer (Anglia).