Belgijska niespodzianka

UAE TOUR

Lennert Van Eetvelt (Lotto Dstny) został niespodziewanym triumfatorem wyścigu UAE Tour. 22-letni belgijski kolarz wygrał w niedzielę ostatni, siódmy etap i w klasyfikacji generalnej wyprzedził o dwie sekundy Bena O'Connora (Australia/UAE Team Emirates). Niedzielny etap, zakończony 11-kilometrową wspinaczką na Jebel Hafeet, całkowicie przewrócił klasyfikację generalną wyścigu. Zajmujący czołowe lokaty kolarze UAE Emirates Team - lider Australijczyk Jay Vine i trzeci - Amerykanin Brandon McNulty osłabli już w połowie podjazdu i w końcowej klasyfikacji wypadli z czołowej dziesiątki. Sytuację mógł wykorzystać wicelider - O'Connor, ale na 2 km przed metą z czołówki zaatakował niespodziewanie van Eetvelt i na mecie uzyskał 22 sekundy przewagi nad goniącą go grupką. Ta przewaga i 10-sekundowa bonifikata pozwoliły mu awansować na czoło klasyfikacji. Triumf na Jebel Hafeet był pierwszym zwycięstwem Belga w wyścigu rangi World Tour. Na trzecim miejscu ukończył wyścig Hiszpan Pello Bilbao (Bahrain Victorious), meldując się na mecie ostatniego etapu na drugiej pozycji i zyskując 6 sekund bonifikaty. O'Connor, przegrywając walkę o drugie miejsce na mecie, dostał tylko 4 sekundy i przez to o dwie przegrał cały wyścig na rzecz Eetvelta.

Stanisław Aniołkowski (Cofidis) i Filip Maciejuk (Bora-hansgrohe) zajęli na siódmym etapie i w końcowej klasyfikacji dalekie miejsca. Maciejuk ukończył wyścig na 47. pozycji ze stratą 16.17, a Aniołkowski zajął 87. lokatę - strata 32.26.