Belg Thierry Neuville odniósł dwudzieste w karierze zwycięstwo w rundzie mistrzostw świata Fot. PAP/EPA

Belg najlepszy w Monte Carlo

Belg Thierry Neuville (Hyundai I20 Rally1) wygrał Rajd Monte Carlo, inauguracyjną rundę samochodowych mistrzostw świata. Polacy nie startowali.

RAJDY SAMOCHODOWE

Neuville objął prowadzenie w rajdzie po ostatnim sobotnim odcinku specjalnym Pellafol - Agnieres-en-Devoluy 2 (21,4 km), na którym był najszybszy. Trasę przejechał o 4,1 szybciej od ośmiokrotnego mistrza świata Francuza Sebastiena Ogiera (Toyota Yaris Rally1), który przed ostatnim niedzielnym etapem był drugi i tracił do lidera 3,3 s.

W niedzielę ostatniego dnia imprezy Belg wygrał wszystkie trzy zaplanowane odcinki specjalne, w tym także ostatni Power Stage, na którym zdobył dodatkowe 5 pkt do klasyfikacji mistrzostw świata.

Drugie miejsce w Monte Carlo ze stratą 16,1 s wywalczył ośmiokrotny mistrz świata Francuz Sebastien Ogier (Toyota Yaris Rally1), a trzeci był Brytyjczyk Elfyn Evans (Toyota Yaris Rally1) - strata 45,2.

Neuville odniósł dwudzieste w karierze zwycięstwo w rundzie mistrzostw świata. W Monte Carlo triumfował po raz drugi, pierwszy raz stanął na najwyższym stopniu podium w 2020 roku. Belg objął prowadzenie w MŚ z 30 pkt na koncie.

- To był świetny weekend. Czułem się niesamowicie w samochodzie. Wszystko działało idealnie. To dobry znak na przyszłość. Musimy kontynuować tę pracę, teraz czeka nas trudny sprawdzian w Szwecji - powiedział Neuville na mecie.

Mniej zadowolony był Ogier, który przed startem nie krył, że będzie walczył o dziesiąte w karierze zwycięstwo w swojej "domowej" imprezie.

- To była fajna walka. Thierry był bardzo szybki, bez wątpienia. Szczególnie w niedzielę jechałem maksymalnie szybko, ale on był jeszcze lepszy. Gratulacje - przyznał Ogier.

Czołowa trójka najlepiej radziła obie na trasach w departamencie Alpes-Maritimes, na których w górnych partiach zalegał śnieg a nawierzchnie były pokryte lodem. Czwarty na mecie Estończyk Ott Tanak (Hyundai I20 Rally1), który także ma w dorobku tytuł mistrzowski, stracił do lidera 1.59,8.

W Monako nie startował broniący tytułu Fin Kalle Rovanpera. Po zakończeniu poprzedniego sezonu poinformował, że w 2024 roku weźmie udział tylko w wybranych rundach mistrzostw świata. Jak ogłosił, sezon rozpocznie w lutym w zimowym Rajdzie Szwecji, który będzie rozgrywany 600 km na północ od Sztokholmu.

W kategorii WRC2, w której w dalszej części sezonu będą walczyli Kajetan Kajetanowicz i Mikołaj Marczyk (obaj Orlen Team) zwyciężył Francuz Yohan Rossel (Citroen C3 Rally2), który tylko o 4 s wyprzedził Hiszpana Pepe Lopeza (Skoda Fabia RS Rally2).