Azja płaci sowicie, Polska daje mieszkania
Hongkong, Singapur i Tajwan to według tygodnika „Time” kraje, które najhojniej nagrodzą mistrzów olimpijskich z Paryża. Złoty medalista z Hongkongu otrzyma 750 tys. dol., o 50 tysięcy mniej dostanie mistrz Singapuru, a 600 tys. dol. czeka na „złotego” Tajwańczyka.
Singapur wycenił także złoto w dyscyplinie drużynowej na 1,4 mln dol., a w zespole - np. sztafety lekkoatletyczne czy badmintonowe i tenisowe deble oraz miksty - na 1,05 mln. dol.
Sponsorem nagród w Hongkongu są oficjalne zakłady bukmacherskie, a w Singapurze odpowiednik polskiego Totalizatora Sportowego. Na Tajwanie (Chińskie Tajpej) nagrody za ewentualne medale sfinansowane zostaną ze specjalnego programu rządowego.
Do tej pory Hongkong wywalczył dwa złote medale w letnich IO, w tym jeden w Tokio - mistrzem został florecista Ka Long Cheung. Jedynym złotym medalistą w historii startów Singapuru w IO jest pływak Joseph Schooling (2016). Tajwan ma 7 złotych medali, w tym dwa w Tokio – w badmintonie i w podnoszeniu ciężarów.
Dla porównania Amerykański Komitet Olimpijski, a także Paraolimpijski nagrodzi każdego złotego medalistę kwotą w wysokości zaledwie 37,5 tys. dol. Na ekstradodatek mogą liczyć przedstawiciele zapasów, którzy za mistrzostwo otrzymają od krajowej federacji 250 tys. dol. i pływacy - 75 tys. dol.
Polski Komitet Olimpijski tych, którzy przywiozą z stolicy Francji złoto, wynagrodzi sowicie - mieszkaniem dwupokojowym, kwotą 250 tys. złotych oraz diamentem, obrazem i voucherem na wakacje. Na mieszkanie, ale jednopokojowe, liczyć mogą też przedstawiciele sportów liczących od dwóch do siedmiu osób. Pozostałe nagrody finansowe i rzeczowe są takie same, jak w sportach indywidualnych. W przypadku zdobycia dwóch medali nagrody rzeczowe nie ulegną podwojeniu, ale premia finansowa już tak.
Dla przedstawicieli sportów zespołowych przewidziano 2 miliony złotych do podziału za złoto, a każdy z członków drużyny otrzyma diament, obraz i voucher na wakacje. Te same nagrody rzeczowe dostaną też trenerzy medalistów we wszystkich sportach, plus premie finansowe - 100 tys. za mistrzostwo.
W 2021 roku w Tokio polscy sportowcy zdobyli 14 medali, w tym cztery złote.