Awans GTK Gdynia

I LIGA KOBIET

Trzy mecze były konieczne do wyłonienia mistrzyń I ligi. Decydujące spotkanie w Hali Microsoft w Gdyni między GTK i Wisłą Kraków było bardzo zacięte. Krakowianki do przerwy prowadziły aż 14 punktami (42:28). Druga połowa należała do gospodyń, wśród których nie do zatrzymania była młodziutka Karolina Ułan. 19-latka zdobyła 23 punkty, miała 4 zbiórki, 2 asysty, 5 przechwytów.

Czwartą kwartę gdynianki wygrały 28:15. Dzięki temu mogły rozpocząć świętowanie awansu. GTK występowało w ekstraklasie w sezonie 2021/22, zajmując ostatnie, 11. miejsce.

- Mamy w naszej drużynie młode zawodniczki, które nam zaufały, a my je budowaliśmy krok po kroku. Miały też ogromną determinację, by pokazać, że młode koszykarki mogą grać na wysokim poziomie. Cała tajemnica sukcesu polega na tym, że sobie wzajemnie zaufaliśmy - mówiła po zwycięskim finale Anna Talarczyk, trenerka GTK Gdynia.

- Nie spodziewałyśmy się tego. Ale gdzieś z tyłu głowy wiedziałyśmy, że jesteśmy w stanie to zrobić - mówiła Wiktoria Stasiak, kapitan gdynianek.

GTK VBW Gdynia - Wisła Orlen Południe Kraków 72:68 (16:19, 12:23, 16:11, 28:15)

Stan rywalizacji: 2-1 (awans GTK).

I LIGA MĘŻCZYZN

Remis na szczycie

W Wałbrzychu rozegrano dwa pierwsze mecze finałowe. Inauguracyjną potyczkę wygrali goście z Bydgoszczy. Kluczem do sukcesu okazała się dobra skuteczność z dystansu oraz postawa Szymona Kiwilszy pod tablicami. 21-letni środkowy zdobył 12 punktów i zebrał aż 21 piłek! - Udało nam się wygrać na trudnym terenie. Może to nie była piękna koszykówka, ale na pewno mecz walki. Wytrzymaliśmy do końca ciśnienie. Byliśmy bardziej skuteczniejsi na koniec, co zaowocowało wygraną - skomentował szkoleniowiec Astorii ,Aleksander Krutikow.

W niedzielę lepsi byli gospodarze. Najlepszymi zawodnikami zwycięzców byli David Jackson (21 punktów, 7 z 10 z gry) oraz Piotr Niedźwiedzki (17 punktów, 13 zbiórek). Kolejne dwa mecze odbędą się w sobotę i niedzielę w Bydgoszczy.

W meczu o trzecie miejsce GKS Tychy wysoko wygrał we własnej hali z SKS Fulimpex Starogard Gdański. Zaliczka 22 punktów przybliża zespół trenera Tomasza Jagiełki do brązowych medali. Najlepsze statystycznie spotkanie w seniorskiej koszykówce rozegrał Szymon Szmit, autor 30 punktów. 22-letni zawodnik aż 8 razy trafił za trzy punkty (na 14 prób, 57 procent skuteczności). Mecz rewanżowy odbędzie się w Starogardzie Gdańskim w środę.

O 1. miejsce

Górnik Zamek Książ Wałbrzych - Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz 65:68 (15:19, 16:12, 16:20, 18:17) oraz 77:65 (19:18, 24:19, 13:13, 21:15)

stan rywalizacji: 1-1 (do 3 zwycięstw)

O 3. miejsce

GKS Tychy - SKS Fulimpex Starogard Gdański 117:95 (27:17, 37:22, 29:27, 24:29)

Stan rywalizacji: 1-0.

II LIGA MĘŻCZYZN

Resovia bliżej...

Rozegrano pierwszy mecz finałowy. W Inowrocławiu Noteć wysoko pokonała ŁKS Coolpack Łódź 104:77. Oba zespoły jako finaliści już wcześniej zapewnili sobie awans do I ligi. O trzecie miejsce także premiowane awansem walczą Energa Basket Warszawa z Resovią. Pierwsze spotkanie w stolicy wygrali goście z Rzeszowa 78:70. Rewanż w środę.

Finał: KSK Ciech Noteć Inowrocław - ŁKS Coolpack Łódź 104:77 (21:17, 29:14, 22:22, 32:24)

0 3. miejsce: Energa Basket Warszawa - Resovia OPTeam Rzeszów 70:78 (10:24, 21:19, 18:22, 21:13)

Stan rywalizacji: 0-1.