46 i wystarczy

ORLEN SUPERLIGA KOBIET

Seria 46 zwycięstw Zagłębia Lubin jest już historią. Tak jak 7 maja 2022 roku lepszy od „miedziowych” okazał się zespół z Lublina, który ponownie zwyciężył po rzutach karnych. Różnica polegała na tym, że w regulaminowym czasie było 24:24, a w karnych 2:4. Miejscowe miały świadomość, że jeśli wygrają za 3 punkty, na 2 kolejki przed końcem sezonu zasadniczego zagwarantują sobie 1. miejsce. Na osiągnięcie celu będą jednak musiały poczekać. Szlagier mógł się podobać. Oba zespoły nie miały zamiaru odpuszczać, twardo, a momentami bezpardonowo grając w obronie. Żadnej z drużyn nie udało się wypracować znaczącej przewagi, ale w pierwszej połowie krok lub dwa przed rywalkami były obrończynie tytułu. Trenerka przyjezdnych stosowała różne warianty, mieszała w składzie, ale niewiele to dawało. Edyta Majdzińska pamiętała mecz z października, w którym jej podopieczne nie miały wiele do powiedzenia. Końcówka premierowej odsłony należała do Magdy Balsam, która złapała kontakt i mogła doprowadzić do remisu, lecz z karnego trafiła w słupek. Druga połowa była jeszcze bardziej wyrównana, ale w 51 minucie Zagłębie wyszło na 26:23. Wydawało się, że już nie da sobie zrobić krzywdy, jednak pogoń rywalek była skuteczna. Nie przebierano w środkach. Plecami o parkiet uderzały reprezentantki kraju, Karolina Kochaniak-Sala oraz Aleksandra Tomczyk i Magda Więckowska. Faul na tej ostatniej został „wyceniony” na czerwoną kartkę dla... najlepszej w Zagłębiu Słowaczki Karin Bujnochovej. Lublinianki miały piłkę, ale nie zmieściły się w czasie i konieczne były rzuty karne. W nich nie popisała się Joanna Drabik, przegrywając dwa pojedynki z Weroniką Gawlik, a Barbara Zima wyczuła intencje Kingi Achruk. Kropkę nad „i” postawiła Balsam, niespecjalnie lubiana przez miejscową widownię.

KGHM MKS Zagłębie - MKS FunFloor Lublin 27:27 (16:15) rzuty karne 4:5

ZAGŁĘBIE: Maliczkiewicz, Zima - Górna 2, Kochaniak-Sala 5, Machado-Matieli 4, Drabik 2, Bujnochova 7/4 (CZK, 60 min - faul), Michalak 4, Przywara 2/1, Milojević 1, Jureńczyk. Kary: 8 min. Trener Bożena KARKUT.

LUBLIN: Gawlik, Wdowiak - Balsam 6/4, Posavec 6, Tomczyk 2, Noga, M. Więckowska 1, Płomińska 1, Daria Szynkaruk 1, Achruk 2, Roszak 5, Kovarzova, Andruszak 3, Turkoglu. Kary: 10 min. Trener Edyta MAJDZIŃSKA.

17. seria, 16-21.02.: Start - Piotrcovia, Kalisz - Gniezno, Galiczanka - Koszalin, Jarosław - Zagłębie, Kobierzyce - Lublin.