18. Puchar Azji, Katar (12 stycznia-10 lutego)
PIŁKA NOŻNA
18. Puchar Azji, Katar (12 stycznia-10 lutego)
GRUPA D
CIĘCIE SAMURAJSKIEGO MIECZA
Nikt nie wyobraża sobie innego scenariusza niż Japonia bijąca boleśnie każdego kolejnego rywala grupowego. „Samurajowie” są głównym faworytem Pucharu Azji i postrzega się ich tak w praktycznie każdym zakątku globu. Mają znakomity skład, pełen grających regularnie w mocnych ligach europejskich zawodników. Oczekuje się, że Japonia potraktuje grupę jako pas startowy i dopiero po awansie rozłoży szeroko skrzydła.
JAPONIA
Sukcesy: Mistrz Azji (1992, 2000, 2004, 2011), wicemistrz Azji (2019), 2. miejsce Pucharu Konfederacji (2001)
Miejsce w rankingu FIFA: 17.
Przydomek: Niebiescy Samurajowie
Trener: Hajime Moriyasu
Gwiazda: Takefusa Kubo (Real Sociedad)
Prognoza: Główny kandydat do mistrzostwa. Brak chociaż awansu do finału będzie dla Japończyków katastrofą. Są w znakomitej formie, co udowodnili np. pokonując 4:1 Niemców. Ich słabym punktem są bramkarze, ale rekompensuje to reszta składu.
IRAK
Sukcesy: Mistrz Azji (2007)
Miejsce w rankingu FIFA: 63.
Przydomek: Lwy Mezopotamii
Trener: Jesus Casas (Hiszpania)
Gwiazda: Ali Adnan (Mes Rafsanjan)
Prognoza: Jedna z młodszych ekip turnieju. Nie będzie mierzyła niżej niż ćwierćfinał. Ma w składzie wielu nieogranych zbytnio w reprezentacji zawodników, którzy na co dzień występują w nieco mniej prestiżowych ligach europejskich (np. Holandia, Skandynawia).
WIETNAM
Sukcesy: Ćwierćfinał Pucharu Azji (2007, 2019)
Miejsce w rankingu FIFA: 94.
Przydomek: Złote gwiazdy
Trener: Philippe Troussier (Francja)
Gwiazda: Van Toan Nguyen (Thep Xanh Nam Dinh)
Prognoza: Najniższy zespół Pucharu Azji. Dwa razy grał na turnieju, dwa razy docierał do ćwierćfinału. Teraz jednak nie powinien liczyć na cuda, bo Wietnamczycy grają gorszą piłkę niż na poprzednich mistrzostwach.
INDONEZJA
Sukcesy: 1/8 finału MŚ (1938), 4x faza grupowa Pucharu Azji
Miejsce w rankingu FIFA: 146.
Przydomek: Czerwono-biali
Trener: Tae-yong Shin (Korea Pd.)
Gwiazda: Sandy Walsh (KV Mechelen)
Prognoza: Najmłodsza drużyna turnieju. Z powodu dyskwalifikacji nie mogła wystąpić na PA w 2019 roku. W jej szeregach występuję m.in. znany z Lechii Gdańsk Egy Maulana Vikri. Ogólnie jest to słaba drużyna, poziomem porównywalna do Hongkongu.
GRUPA E
PODWALINY POD KORONĘ
Koreańczyk z Tottenhamu Son Heung-min jest głównym kandydatem do korony króla strzelców Pucharu Azji. Niewykluczone, że swój bilans solidnie napocznie już w fazie grupowej. Korea Południowa nie ma w niej godnego sobie rywala. Pozostała trójka jest zaś siebie warta i będzie pewnie szarpać się o 2. lokatę.
KOREA POŁUDNIOWA
Sukcesy: Mistrz Azji (1956, 1960), wicemistrz Azji (1972, 1980, 1988, 2015), 3. miejsce (1964, 2000, 2007, 2011), 4. miejsce MŚ (2002)
Miejsce w rankingu FIFA: 23.
Przydomek: Tygrysy Azji
Trener: Juergen Klinsmann (Niemcy)
Gwiazda: Son Heung-min (Tottenham)
Prognoza: Zawsze „kręcą się” wokół ścisłej czołówki, ale nie wygrali od 64 lat. Mają w swoich szeregach najlepszego piłkarza Azji, czyli Heung-min Sona, ale nie potrafili tego jak na razie skonsumować. Główny kandydat do rzucenia rękawicy Japonii.
JORDANIA
Sukcesy: Ćwierćfinał Pucharu Azji (2004, 2011)
Miejsce w rankingu FIFA: 87.
Przydomek: Rycerscy
Trener: Houcine Ammouta (Maroko)
Gwiazda: Mousa Al-Tamari (Montpellier)
Prognoza: Duży nacisk położą na defensywę, czym będą chcieli zapewnić sobie miejsce za plecami Koreańczyków. Dużą nadzieję pokładają w swojej gwieździe, Mousie Al-Tamarim, który dla Jordańczyków jest postacią tego kalibru, co Son dla Korei.
BAHRAJN
Sukcesy: 4. miejsce Pucharu Azji (2004)
Miejsce w rankingu FIFA: 86.
Przydomek: Czerwoni
Trener: Juan Antonio Pizzi (Hiszpania)
Gwiazda: Ali Madan (Ajman Club)
Prognoza: Właściwie już stały bywalec Pucharu Azji, z podobnym potencjałem, co Jordania. Różnica między nimi jest taka, że Bahrajn nie dysponuje aż tak wyraźną gwiazdą indywidualną.
MALEZJA
Sukcesy: 3x faza grupowa Pucharu Azji
Miejsce w rankingu FIFA: 130.
Przydomek: Tygrysy
Trener: Pan-gon Kim (Korea Pd.)
Gwiazda: Dion Cools (Buriram United)
Prognoza: Nadzieją Malezji w tej grupie będzie to, że z Jordanii i Bahrajnu żadne potęgi. Ich najlepszy zawodnik i kapitan zespołu, Dion Cools, gra w obronie. Jeśli „Tygrysy” odpowiednio się zacementują, mogą pokusić się o historyczny awans.
GRUPA F
ROSNĄCE APETYTY
Każda drużyna grupy F chce czegoś więcej. Saudyjczycy mocno zainwestowali w futbol i ściągnęli znanego selekcjonera, dlatego oczekują powrotu obfitych dekad, z regularnie zakładanymi na szyję medalami. Natomiast Oman i Kirgistan, choć na papierze jakością nie grzeszą, chcą poprawić swoje „życiówki” z poprzedniego Pucharu i posmakować ćwierćfinału. Z tego powody wszyscy liczą na... gładkie ogrywanie Tajlandii.
ARABIA SAUDYJSKA
Sukcesy: Mistrz Azji (1984, 1988, 1996), wicemistrz Azji (1992, 2000, 2007), 1/8 finału MŚ (1994), 2. miejsce Pucharu Konfederacji (1992)
Miejsce w rankingu FIFA: 56.
Przydomek: Zielone Sokoły
Trener: Roberto Mancini (Włochy)
Gwiazda: Salem Al-Dawsari (Al-Hilal)
Prognoza: Marzą o powrocie do dyspozycji, jaką prezentowali w Pucharze Azji w latach 1984-2007). W 2 z 3 ostatnich edycji nawet nie wychodzili z grupy, co było dla nich ogromnym policzkiem. Teraz sukces ma zapewnić aktualny mistrz Europy, trener Roberto Mancini.
OMAN
Sukcesy: 1/8 finału Pucharu Azji (2019)
Miejsce w rankingu FIFA: 74.
Przydomek: Czerwoni
Trener:] Branko Ivanković (Chorwacja)
Gwiazda: Jameel Al-Yahmadi (Al-Kharitiyath SC)
Prognoza: W ostatnim czasie wiele elementów „zatrybiło” w Omanie tak, jak należy. Awans z grupy wydaje się pewny, a „Czerwoni” marzą też o czymś więcej. Wciąż żywy jest tam przedmundialowy sparing z Niemcami, kiedy Azjaci postraszyli słynny „Die Mannschaft”!
KIRGISTAN
Sukcesy: 1/8 finału Pucharu Azji (2019)
Miejsce w rankingu FIFA: 98.
Przydomek: Białe sokoły
Trener: Stefan Tarkovic (Słowacja)
Gwiazda: Tamirlan Kozubajew (Eastern FC)
Prognoza: Na ostatnich mistrzostwach Azji debiutowali na wielkiej imprezie i od razu wyszli z grupy. Teraz mają podobne zamiary, tym bardziej że prowadzi ich były selekcjoner Słowacji, Stefan Tarkovic. Ich główną rolą będzie próba zaskakiwania faworytów.
TAJLANDIA
Sukcesy: 3. miejsce Pucharu Azji (1972)
Miejsce w rankingu FIFA: 113.
Przydomek: Bojowe słonie
Trener: Masatada Ishii (Japonia)
Gwiazda: Supachok Sarachat (Hokkaido Consadole Sapporo)
Prognoza: Na ostatnim turnieju wyszli z grupy, ale teraz będzie trudno o powtórkę. Druga najniższa ekipa Pucharu Azji. Brakuje im jakości, a selekcjoner Ishii poprowadził drużynę tylko w jednym meczu – zbierając srogie lanie od skrajnie rezerwowej Japonii.
Opracował Piotr Tubacki