Sobota 2 marca

Wydarzenia sportowe

Piotr Żyła, Maciej Kot, Kamil Stoch i Aleksander Zniszczoł zajęli czwarte miejsce w drużynowym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Lahti. Wygrali Norwegowie, przed Austriakami i Niemcami.

Broniący tytułu mistrza świata Formuły 1 Max Verstappen z teamu Red Bull wygrał w sobotę pierwszy w sezonie 2024 wyścig o Grand Prix Bahrajnu na torze Sakhir. To 55. zwycięstwo Holendra w karierze.

Rozstawieni z numerem drugim Jan Zieliński i Monakijczyk Hugo Nys awansowali do finału gry podwójnej w tenisowym turnieju ATP w Acapulco. W sobotę pokonali Fina Harriego Heliovaarę i Australijczyka Johna Peersa 6:4, 6:3. O tytuł w singlu zagrają Casper Ruud i Alex de Minaur.

Ewa Swoboda czasem 6,98 o 0,01 sekundy poprawiła własny rekord Polski w biegu na 60 m i awansowała do finału lekkoatletycznych halowych mistrzostw świata w Glasgow. W finale 60 m przez płotki wystąpi Jakub Szymański, który czasem 7,46 o 0,01 także poprawił własny rekord kraju.

Polki zdobyły srebrny medal w nowej konkurencji trio w karabinie pneumatycznym na dystansie 10 metrów w strzeleckich mistrzostwach Europy w węgierskim Gyoer. Łącznie biało-czerwoni wywalczyli sześć medali - cztery seniorzy, a dwa juniorzy.

Polskie piłkarki ręczne przegrały w Ballerup z Danią 31:39 (13:22) w meczu grupy 8. eliminacji mistrzostw Europy. Skandynawki w czwartek pokonały w Lubinie biało-czerwone 26:22, zapewniając sobie awans do finałów. Pod koniec roku ich gospodarzem będą Węgry, Austria i Szwajcaria.

Tenisiści stołowi Dekorglassu Działdowo po raz drugi pokonali austriacki Felbermayr Wels 3:1 i awansowali do finału Pucharu Europy. Rewanż został rozegrany w Polsce. W finale zagrają z Dartomem Bogorią Grodzisk Mazowiecki lub francuskim Pontoise Cergy.

Tenisistki stołowe KTS Enea Siarkopolu Tarnobrzeg pokonały w sobotę we własnej hali austriacki Linz AG Froschberg 3:2 w rewanżowym meczu półfinałowym Ligi Mistrzyń i awansowały do decydującej rozgrywki. Pierwsze spotkanie polski zespół wygrał 3:0.

Hokeiści na trawie Pomorzanina Toruń po raz siódmy w historii wywalczyli tytuł halowego mistrza Polski. W finale rozegranym w Gronowie k. Torunia pokonali Wartę Poznań 5:4. Na najniższym stopniu podium stanęła drużyna LKS Gąsawa.

Aluron CMC Warta Zawiercie pokonał Projekt Warszawa 3:0 (25:18, 26:24, 29:27) i awansował do finału turnieju o Puchar Polski siatkarzy, który odbywa się w Krakowie. W nim zmierzy się z Jastrzębskim Węglem, który we wcześniejszym sobotnim półfinale wygrał 3:0 z LUK Bogdanka Lublin.

Kamil Majchrzak pokonał rozstawionego z numerem czwartym Argentyńczyka Marco Trungellitiego 6:4, 6:4 w finale turnieju ITF w stolicy Rwandy - Kigali. Polski tenisista mozolnie odbudowuje pozycję w światowym rankingu po ubiegłorocznej dyskwalifikacji za doping.

Jadący Ferrari zespół AF Corse, którego kierowcą jest Robert Kubica, zajął piąte miejsce w klasie Hypercar w pierwszej rundzie długodystansowych mistrzostw świata WEC (World Endurance Championship), rozegranej w sobotę na Losail International Circuit w Katarze. Triumfował team Porsche Penske.

Michał Helik zdobył bramkę dla Huddersfield Town, a jego zespół zremisował u siebie z Leeds United 1:1 w 35. kolejce angielskiej Championship. To dziewiąty w sezonie gol polskiego piłkarza w tych rozgrywkach.

Belgijka Lotte Kopecky (Team SD Worx) wygrała w sobotę we włoskiej Sienie kolarski klasyk Strade Bianche o długości 137 km. Katarzyna Niewiadoma (Canyon SRAM) zajęła czwarte miejsce.

Międzynarodowa Rada Futbolu (IFAB), organ odpowiedzialny za przepisy piłki nożnej, nie zdecydował się na razie na rozpoczęcie testów czasowych wykluczeń zawodników w meczach na poziomie zawodowym. Wcześniej pomysł ten skrytykował prezydent FIFA Gianni Infantino.