Piątek 16 lutego

Wydarzenia sportowe

Iga Świątek awansowała do finału tenisowego turnieju WTA 1000 w Dausze bez wychodzenia na kort w piątek. Wycofała się półfinałowa rywalka Polki, była liderka światowego rankingu Czeszka Karolina Pliskova. O trzeci z rzędu tytuł w stolicy Kataru Świątek zagra z Jeleną Rybakiną z Kazachstanu.

Anhelina Łysak (Cement Gryf Chełm) w kategorii 57 kg i Wiktoria Chołuj (AKS Białogard) w wadze 72 kg zdobyły w Bukareszcie brązowe medale zapaśniczych mistrzostw Europy.

Klaudia Breś (Zawisza Bydgoszcz) wygrała w hiszpańskiej Granadzie zawody strzeleckiego Pucharu Świata w konkurencji pistoletu na dystansie 10 metrów.

Patryk Bęben uzyskał w dwuboju 333 kg i był piąty w kategorii 81 kg w mistrzostwach Europy w podnoszeniu ciężarów w Sofii. Zwyciężył Włoch Oscar Martinez Reyes z rezultatem 346 kg.

Kornelia Fiedkiewicz z czasem 54,06 s, zajęła siódme miejsce w wyścigu na 100 m st. dowolnym pływackich mistrzostw świata w Dausze. Do finałów awansowali Jakub Majerski na 100 m st. motylkowym i Laura Bernat na 200 m st. grzbietowym.

Amerykańskie piłkarki wodne zdobyły w Dausze złoty medal mistrzostw świata. W finale pokonały reprezentantki Węgier 8:7. W meczu o trzecie miejsce Hiszpania ograła Grecję 10:9. Polki nie startowały.

Katarzyna Niewiadoma zajęła piąte miejsce na drugim etapie wyścigu kolarskiego Dookoła Walencji. W klasyfikacji generalnej zawodniczka ekipy Canyon-SRAM plasuje się na czwartej pozycji, ze stratą 39 sekund do prowadzącej Szwajcarki Marlen Reusser (SD Worx).

Kamila Stormowska wygrała pierwszego dnia finałowych zawodów Pucharu Świata w short tracku kwalifikacyjne biegi na 500 i 1000 m. W sobotnich ćwierćfinałach na najkrótszym dystansie wystąpią w Gdańsku także Gabriela Topolska, Diane Sellier, Łukasz Kuczyński i Michał Niewiński.

Wszyscy polscy skoczkowie narciarscy przebrnęli kwalifikacje do sobotniego konkursu Pucharu Świata w Sapporo. Aleksander Zniszczoł był 14., Dawid Kubacki 16., Piotr Żyła 27., Kamil Stoch 30., a Klemens Murańka 43. Do zawodów awansował też 51-letni Noriaki Kasai.

Kobieca i męska reprezentacja Polski po piątkowych porażkach na fazie grupowej zakończyły swój udział w mistrzostwach Europy w badmintonie w Łodzi. Polacy przegrali z broniącymi tytułu Duńczykami 0:5, a Polki uległy Francuzkom 1:4. Turniej potrwa do niedziel

Fin Esapekka Lappi (Hyundai I20 Rally1) prowadzi w Rajdzie Szwecji, drugiej rundzie mistrzostw świata po piątkowym etapie. Nie jadą już dwaj główni kandydaci do zwycięstwa - obrońca tytułu Fin Kalle Rovanpera (Toyota Yaris Rally1) i Estończyk Ott Tanak (Hyundai I20 Rally1).

Hiszpański lekkoatleta Mohamed Katir został ukarany dwuletnim zakazem startów po tym, gdy trzy razy w ciągu 12 miesięcy nie udało się z nim przeprowadzić kontroli antydopingowej. Decyzję opublikowała i zatwierdziła komisja ds. uczciwości w lekkoatletyce (AIU).

Pięcioro Polaków awansowało do wieczornych półfinałów pływackich mistrzostw świata w Dausze. Na 200 m stylem grzbietowym wystąpią Laura Bernat i Adela Piskorska, na 100 m st. motylkowym Jakub Majerski i Adrian Jaśkiewicz, a na 50 m st. motylkowym Paulina Peda.

Pomnik Kamili Skolimowskiej, zmarłej 15 lat temu mistrzyni olimpijskiej z 2000 roku w rzucie młotem, stanął przed Stadionem Śląskim w Chorzowie. „Kamila daje nam +kopa+, żebyśmy się nie wstydzili tego, co tu robimy” – powiedział ojciec lekkoatletki Robert.

Juergen Klinsmann został zwolniony z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Korei Południowej - poinformowała w piątek tamtejsza federacja. W zakończonym w sobotę Pucharze Azji jego podopieczni odpadli w półfinale. Nazwisko nowego trenera nie jest jeszcze znane.

Prowadząca w klasyfikacji generalnej alpejskiego Pucharu Świata reprezentantka gospodarzy Lara Gut-Behrami wygrała zjazd w szwajcarskim Crans Montana. Drugie miejsce zajęły ex-aequo jej rodaczka Jasmine Flury oraz Austriaczka Cornelia Huetter. Polki nie startowały.

Broniąca tytułu Barbora Krejcikova i była liderka światowego rankingu tenisistek Japonka Naomi Osaka wycofały się z rozpoczynającego się w poniedziałek turnieju WTA 1000 w Dubaju. W ubiegłorocznym finale Czeszka pokonała Igę Świątek 6:4, 6:2.

Hiszpański rozgrywający Industrii Alex Dujshebaev znalazł się w najlepszej siódemce 11. kolejki Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych. Zawodnicy kieleckiej drużyny byli już wyróżniani w ten sposób w tym sezonie pięć razy.

Polskie tenisistki stołowe przegrały z Niemkami 1:3 w pierwszym meczu grupy 3 drużynowych mistrzostw świata. Wcześniej na otwarcie porażkę ponieśli także Polacy, którzy takim samym wynikiem ulegli Korei Południowej.