Czwartek 4 kwietnia

Wydarzenia sportowe

Polskie piłkarki ręczne pokonały w Prisztinie Kosowo 34:27 (17:17) w meczu eliminacji mistrzostw Europy. Oba zespoły zakończą rywalizację w grupie 8 niedzielnym spotkaniem w Zielonej Górze. Finały pod koniec roku odbędą się na Węgrzech, Austrii i Szwajcarii.

Trzej najwięksi faworyci wyścigu Dookoła Kraju Basków Duńczyk Jonas Vingegaard, Słoweniec Primoz Roglic i Belg Remco Evenepoel wycofali się z rywalizacji po wypadku na ok. 35 kilometrów przed metą 4. etapu. Zwycięzcą etapu z neutralizacją czasową został kolarz z RPA Louis Meintjes.

Rozstawiony z numerem drugim Hubert Hurkacz awansował do ćwierćfinału turnieju ATP na kortach ziemnych w portugalskim Estoril. Polak pokonał mającego polskie korzenie Brytyjczyka Jana Choinskiego 7:6 (7-5), 6:4.

Magda Linette przegrała z rozstawioną z numerem jeden Amerykanką Jessicą Pegulą 2:6, 2:6 w trzeciej rundzie turnieju WTA w Charleston. Mecz trwał zaledwie godzinę.

Piłkarska reprezentacja Polski awansowała z 30. na 28. miejsce w najnowszym notowaniu rankingu FIFA. Liderem pozostają mistrzowie świata - Argentyńczycy, którzy wyprzedzają Francuzów i Belgów. Pozycję w czołowej trójce stracili Anglicy.

Hokeiści GKS Tychy wywalczyli brązowy medal mistrzostw Polski. W drugim meczu play off w Jastrzębiu Zdroju po raz drugi pokonali miejscowy JKH GKS 2:1.

Od 2025 r. w ramach środków z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej do dyspozycji sejmików województw ma trafiać 200 mln zł na realizację inwestycji sportowych w regionie – zapowiedział w czwartek podczas konferencji prasowej w Goleniowie (woj. zachodniopomorskie) minister sportu i turystyki Sławomir Nitras.

Marcin Budziński z grupy Mazowsze Serce Polski zajął drugie miejsce na pierwszym etapie kolarskiego wyścigu Tour of Mersin. Imprezę w Turcji od zwycięstwa rozpoczął Dawita Yemane (Bike Aid) z Erytrei, który został liderem. Trzecie miejsce na podium zajął Chińczyk Xianjing Lyu.

Rosjanin Abdułraszyd Sadułajew, dwukrotny mistrz olimpijski w zapasach w stylu wolnym, został wykluczony z europejskiego turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk w Paryżu - ogłosiła międzynarodowa federacja w tej dyscyplinie (UWW). Powodem jest wsparcie sportowca dla wojny w Ukrainie.

Polscy siatkarze tuż przed wyjazdem do Paryża wezmą udział w towarzyskim turnieju w Gdańsku. Ich rywalami będą inni uczestnicy igrzysk, Stany Zjednoczone i Japonia, natomiast czwarty zespół będzie znany po zakończeniu olimpijskich kwalifikacji.

11-krotny zwycięzca turnieju tenisistów w Monte Carlo Hiszpan Rafael Nadal wycofał się z udziału w rozpoczynającej się w niedzielę kolejnej edycji tej imprezy. Były lider światowego rankingu od miesięcy ma problemy zdrowotne i ogłosił, że nie jest jeszcze gotowy na powrót na korty.

Iga Świątek od dwóch lat jest liderką światowego rankingu tenisistek. "Kiedy objęła prowadzenie, wiedziałem, że będzie numerem jeden przez długie, długie lata" - powiedział PAP były świetny zawodnik Wojciech Fibak.

Magda Linette i chińska tenisistka Shuai Zhang wygrały z Brazylijką Ingrid Gamarrą Martins i Słowaczką Terezą Mihalikovą 6:1, 6:2 i awansowały do drugiej rundy debla turnieju WTA w Charleston.

Prezydent Francji Emmanuel Macron ostrzegł w czwartek przed zagrożeniem ze strony Rosji w związku z igrzyskami olimpijskimi w Paryżu. Jak dodał, chodzi m.in. o politykę informacyjną.

Koszykarze Boston Celtics pokonali Oklahoma City Thunder 135:100 w jednym ze środowych (miejscowego czasu) meczów ligi NBA, odnosząc 60. zwycięstwo w rozgrywkach. Zostali pierwszą drużyną, która zapewniła sobie przewagę własnego parkietu do końca fazy play off.