Bytomska Armada w pełnej krasie. Fot. Sebastian Grudzień


Worek medali

Na Kalinowych Polach najlepszy wynik uzyskał reprezentant bytomskiego Armada Golf Club - Marcin Bogusz.


GOLF

W pierwszy weekend maja odbyła się druga tegoroczna edycja zawodów Audi Junior Tour i rozgrywanego równolegle Audi Kids Tour. Marcin Bogusz nie miał sobie równych w klasyfikacji głównej juniorów i juniorek z handicapem do 36, po rundach 73 i 75 uzyskując wynik +4. Dwa uderzenia więcej zanotował Marcin Łukasiuk z Opolskiego Klubu Golfowego, a brąz z +11 wywalczyła Emma Stelmasiak z Armady. W klasyfikacji juniorek brutto zwyciężyła Emma, przed Mają Malke z Sobieni Królewskich i Giulią Piantini z Przytoku. Marcin Bogusz oczywiście został też najlepszym juniorem. Po srebro w tej kategorii ponownie sięgnął Marcin Łukasiuk, a brąz wywalczył Alex Makarewicz z Armady, z wynikiem +12. Reprezentantki Armady - Maja Tomala i Matylda Dziadek po dwóch dniach rywalizacji uzyskały wynik +23. O wygranej Mai w kategorii juniorek młodszych zdecydował więc countback. Matylda musiała zadowolić się srebrem, a z wynikiem +30 ostatnie miejsce na podium wywalczyła Oliwia Stachurska z Gradi Golf Club. W kategorii juniorów młodszych triumfował reprezentant gospodarzy Damian Klinowski, z +17. Po srebro, z pięcioma uderzeniami więcej, sięgnął Michał Cygan z Sobieni, a brąz przypadł Szymonowi Otrockiemu – Pierwszy Lubelski Klub Golfowy. Na czele kategorii łącznej - dla juniorów i juniorów młodszych, bez podziału na płeć, z grupy HCP 36,1-54, znalazł się Bartłomiej Wisz - Przytok GR.

Tata Mai – Kuba Malke, który był na turnieju razem z córką, tak podsumowywał występ podwarszawskiej ekipy: „Turniej dla juniorów z Sobieni Królewskich był bardzo udany. Na starcie pojawiło się tym razem aż dziewięć osób. Dla większości nie był to pierwszy występ w sezonie. Udało się zdobyć kilka wysokich pozycji, w tym medalowe. Sobienie, odwrotnie niż Armada, nie jeżdżą jako grupa zorganizowana - logistyka spoczywa na barkach rodziców. Mają oni jednak wsparcie w postaci doskonałych warunków w klubie. Grupa sportowa regularnie startująca i zdobywająca punkty dla klubu, obejmująca kilkunastu juniorów we wszystkich kategoriach wiekowych, ma przywileje w postaci członkostwa czy budżetu na piłki treningowe”.


Okiem trenera Armady

Na miejscu był też Sebastian Grudzień – asystent trenera kadry narodowej, który dowodzi drużyną Armady, najbardziej utytułowaną w tym turnieju. Sebastian tak relacjonował wydarzenia: „Klubowe wyjazdy na Audi Junior Tour i turnieje mistrzowskie to w Armadzie tradycja kultywowana już od ośmiu lat. Ten sezon nasza wesoła gromadka otworzyła turniejem w Gradi Golf Club pod Wrocławiem. Drugie w tym sezonie zawody z tej serii odbyły się w majówkę na Kalinowych Polach. Harmonogram naszych wyjazdów od wielu lat jest niezmiennie taki sam. Pierwszy dzień to dojazd do Świebodzina i popołudniowa runda treningowa. Potem kolacja i relaks w hotelu, a od kolejnego dnia zaczynają się zawody. Audi Junior Tour to ogólnopolska seria turniejów dla juniorów organizowana przez Polski Związek Golfa, prowadzona przez Marka Gaika na południu i Piotra Kuśmierka w północnej części kraju. Zawody te są polem rywalizacji zawodników i zawodniczek z całego kraju w kilku grupach wiekowych i handicapowych. Turniejom zawsze towarzyszy świetna atmosfera, a rywalizacja w różnych kategoriach zachęca do gry tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z turniejami. W tym roku PZG postanowiło ponownie połączyć turnieje Audi Junior Tour i Audi Kids Tour. Dzieci do lat dziesięciu i młodzicy (11-12 lat) znowu rywalizują razem ze starszymi kolegami i koleżankami. To znacznie wygodniejsze z punktu widzenia rodziców, którzy przyjeżdżają ze swoimi dziećmi na zawody, i również łatwiejsze dla sekcji klubowych, które organizują wyjazdy grupowe”.


Zmiana pokoleniowa

„W naszej drużynie da się zauważyć pewną zmianę pokoleniową. Część zawodników i zawodniczek, którzy stanowili trzon drużyny skończyło już swoją karierę juniorską i na ich miejsce wskoczyli inni. Większość z nich to początkujący, grający w grupach wiekowych do 12 lat. Historia zatacza koło. Turniej to dwie rundy stroke play na osiemnastu dołkach. Młodzicy z handicapem 36,1-54 grają 9-dołkowe rundy, tak samo dzieci do lat 10. Kalinowe Pola są w juniorskim golfie znane i lubiane, to od lat gospodarze wielu turniejów dla najmłodszych golfistów. Zawsze dobrze przygotowane, długie i wymagające. Wymaga dalekich i precyzyjnych strzałów od tee do greenu. Pogoda była idealna do grania, trochę tylko dokuczały owady. Panowały więc doskonałe warunki dla zawodników, żeby zademonstrowali swoje umiejętności. Z punktu widzenia naszej ekipy turniej był bardzo udany. Nasz najmłodszy zawodnik Stasiu zdobył ze swoją drużyną trzecie miejsce w kategorii do lat 10. W swoich grupach handicapowych miejsca na podium zajęli Radek Łoś, Tomek Cudek, Kuba Pyka i Franek Prymus. W kategoriach wiekowych rządziły nasze dziewczyny. Maja Tomala i Matylda Dziadek zajęły dwa pierwsze miejsca w grupie juniorek młodszych (13-15 lat), a w juniorkach (16-18 lat) najlepsza była Emma Stelmasiak, która zajęła też trzecie miejsce w kategorii open”.


Marcin kontra Marcin

„Bohaterem turnieju był jednak Marcin Bogusz (+4), który po dwudniowej zaciętej rywalizacji z Marcinem Łukasiukiem (+6) wygrał cały turniej i kategorię juniorów. Walka między dwoma Marcinami od początku turnieju była bardzo zacięta. W pierwszej rundzie chłopcy zanotowali wyniki 72 i 73 i byli faworytami do wygranej w zawodach. Przez większość drugiej rundy małą przewagę miał Marcin Łukasiuk, jednak Bogusz zostawił najlepsze na koniec. Na 16. dołku par 4 reprezentant Armady zagrał pierwszym strzałem na green i był bardzo blisko trafienia eagle’a. Pewne dwa putty dały mu jednak łatwe birdie. Drugi Marcin zanotował bogeya i stan rywalizacji się wyrównał. Na trudnym 17. dołku Bogusz zanotował para i wysunął się na prowadzenie jednym uderzeniem. Na osiemnastce ponownie pokazał moc, grając odważnie na green w dwóch uderzeniach. Dwa putty dały mu birdie i zwycięstwo dwoma uderzeniami nad zawodnikiem z Opola. Dla Marcina to pierwsza wygrana w ogólnopolskim turnieju i wynagrodzenie wieloletniej ciężkiej pracy na treningach. Fajnie się oglądało rywalizację chłopaków w finałowej rundzie. To była piękna sportowa walka w bardzo miłej atmosferze i duchu fair play. Wracamy do domu z workiem dwunastu medali w różnych kategoriach. Wszyscy cali i zdrowi, w świetnych humorach, z kolejnymi fantastycznymi wspomnieniami i nowymi znajomościami. Jesteśmy głodni sukcesów w zbliżających się Mistrzostwach Polski Match-Play”.


Kids Tour

Na starcie zawodów dla młodszej kategorii stanęło 35 dziewcząt i chłopców. U młodzików z HCP poniżej 36, którzy rozegrali dwa razy osiemnaście dołków, po rundach 90 i 82 zwyciężył Theo Oderinde, z Sobieni. Po rundach 98 i 91 najlepszą młodziczką została Lena Szymańska z Gorzowskiego Klubu Golfowego Zawarcie. W klasyfikacji łącznej młodzików i młodziczek bez podziału na płeć z grupy HCP 36,1-54, grających dwukrotnie dziewięć dołków, wygrał Fryderyk Kielski z Legii Golf. Dzieci jak zwykle rywalizowały w formacie drużynowym, na specjalnie przygotowanych na ich potrzeby dziewięciu dołkach. Kolejne zawody odbędą się w ostatni weekend maja w Śląskim Klubie Golfowym.

Kasia Nieciak


Audi Junior Tour w doskonałych warunkach. Fot. Piotr Kuśmierek