Przekleństwo ćwierćfinału

SIATKÓWKA PLAŻOWA

Łotewska Jurmala, w której rozegrano turniej finałowy Pucharu Narodów, będący jednocześnie ostatnim etapem europejskich kwalifikacji do igrzysk w Paryżu, nie okazała się szczęśliwa dla naszych duetów. Żaden z trzech tam startujących nie wywalczył olimpijskiej przepustki.

W rywalizacji mężczyzn Piotr Kantor i Jakub Zdybek oraz Maciej Rudol i Filip Lejawa odpadli w ćwierćfinale. W grupie wygrali ze Szwajcarią i przegrali z Norwegią. W walce o czołową czwórkę zmierzyli się z Austriakami. Przegrali oba spotkania. Rudol i Lejawa ulegli parze Timo Hammarberg i Moritz Pristauz-Telsnigg 0:2 (17:21, 14:21), natomiast Kantor i Zdybek ponieśli porażkę z duetem Christoph Dressler i Philipp Waller 0:2 (16:21, 12:21).

Na ćwierćfinale rywalizację zakończyły również nasze panie. Polskę reprezentowały duety Jagoda Śliwka i Aleksandra Wachowicz oraz Katarzyna Kociołek i Kinga Wojtasik, która jako jedyna z tego grona ma na koncie olimpijski występ z Rio de Janeiro.

Biało-czerwone zakończyły zmagania grupowe z dwoma zwycięstwami, nad Belgią i Czechami. W ćwierćfinale czekała na nie Holandia. Kociołek i Wojtasik przegrały z Kirsten Broring i Emi van Driel 1:2 (13:21, 21:15, 15:17), natomiast Śliwka i Wachowicz pokonały Brecht Piersmę i Wies Bekhuis 2:1 (21:18, 16:21, 15:12). W „złotym secie” Polki uległy Holenderkom 11:15.

W Pucharze Narodów walka toczy się między reprezentacjami narodowymi, na które składają się dwa duety z każdego kraju. 12 zespołów każdej płci zostało podzielonych na cztery grupy.

Każdy mecz to dwa spotkania, natomiast w przypadku remisu po ich zakończeniu zwycięzcę wyłania „złoty set”.