Blok - w akcji Andrzej Wrona (z lewej) i Linus Weber - był mocną stroną warszawian. Fot. PAP/Piotr Nowak

Krok od trofeum

Wielki mecz Projektu Warszawa. W pierwszym meczu finału pokonali Vero Volley Monza. Rewanż 27 lutego we Włoszech.

PUCHAR CHALLENGE

Warszawianie zadziwiają swoją postawą nie tylko na krajowym podwórku. Świetnie radzą sobie również w Europie. Bez większych problemów awansowali do finału Pucharu Challenge. W nim trafili jednak na mocnych rywali. Mint Vero Volley Monza prezentuje solidną siatkówkę, a o jego sile stanowią brazylijski rozgrywający Fernando Gil Kreling oraz kanadyjski zaciąg: Arthur Szwarc, Timothy Maar i Eric Loeppky.

Wczoraj na Torwarze od pierwszej piłki inicjatywa należała jednak do gospodarzy. Głównie dzięki udanym blokom środkowych Jurija Semeniuka i Andrzeja Wrony wyszli na prowadzenie 6:3 i trzymali dystans. Skuteczny był też Linus Weber, który w podstawowej szóstce zastąpił Bartłomieja Bołądzia, który dzień przed meczem nabawił się gorączki i choć stał w kwadracie dla rezerwowych, to widać było, że nie jest w pełni sił. Po drugiej stronie siatki zawodził Gil Kreling. Rozgrywał niedokładnie. Praktycznie tylko Szwarc trzymał grę włoskiej ekipy. Z czasem goście zaczęli prezentować się lepiej. Przede wszystkim poprawił się Kreling, co spowodowało, że w ataku skuteczniejsi byli Maar i przede wszystkim Loeppky. Druga partia była dla graczy z Monzy, ale w kolejnej znów górą byli warszawianie.

W czwartej odsłonie zrobiło się gorąco. Przyjezdni wygrywali bowiem 9:3 i zanosiło się na tie-break. Gospodarze mozolnie odrabiali jednak straty. Do remisu doprowadzili w połowie seta (14:14). Przy 16:17 znakomity moment miał Szalpuk, który trzema atakami zapewnił miejscowym niewielką przewagę, a następnie dwoma asami serwisowymi doprowadził do 24:18. Zwycięstwo warszawian w pierwszym finałowym starciu przypieczętował Kevin Tillie.

Siatkarze Projektu zrobili duży krok ku zdobyciu Pucharu Challenge i na rewanż udadzą się do Monzy z trzypunktową zaliczką, a stracony set nie będzie miał znaczenia. Trofeum zapewni im każda wygrana bądź porażka 2:3. Przegrana 0:3 albo 1:3 oznaczać będzie konieczność rozegrania tzw. złotego seta.