Jonathan Milan ma szansę drugi raz z rzędu wygrać klasyfikację punktową. Fot. PAP/EPA

Dublet Włocha

Jonathan Milan najszybszy na wczorajszym etapie Giro d”Italia. Stanisław Aniołkowski w czołówce.

Włoch Jonathan Milan (Lidl-Trek) wygrał w środę 11. etap Giro d'Italia, o długości 207 km i z metą w miejscowości Francavilla al Mare. Różową koszulkę lidera zachował Słoweniec Tadej Pogaczar (UAE Team Emirates). Na 10. miejscu uplasował się specjalizujący się w sprintach Stanisław Aniołkowski (Cofidis), który jednak w klasyfikacji generalnej zajmuje 129. miejsce z ponad dwugodzinną stratą do lidera.

To drugie etapowe zwycięstwo Milana w obecnej edycji. Poprzednio był najszybszy na czwartym odcinku. W środę po finiszu z peletonu wyprzedził Belga Tima Merliera (Soudal Quick-Step) i Australijczyka Kadena Grovesa (Alpecin-Deceuninck). 23-letni Włoch to triumfator klasyfikacji punktowej w ubiegłorocznym Giro. Również w trwającej edycji koszulka w kolorze cyklamenowym jest obecnie w jego posiadaniu.

Wszyscy faworyci wyścigu przyjechali w tym samym czasie i w klasyfikacji generalnej nie doszło do poważniejszych zmian. Pogaczar nadal wyprzedza drugiego Kolumbijczyka Daniela Felipe Martineza (Bora-hansgrohe) o 2.40 min. 22. pozycję ze stratą 21.07 zajmuje Rafał Majka (UAE Team Emirates), którego zadaniem jest przede wszystkim pomaganie liderowi ze Słowenii.

W czwartek kolarze przejadą 193-kilometrowy pagórkowaty odcinek z Martinsicuro do Fano. Zakończenie wyścigu 26 maja w Rzymie.

11. ETAP, FOIANO DI VAL FORTORE - FRANCAVILLA AL MARE (207 KM)

1. Jonathan Milan (Włochy/Lidl-Trek) 4:23.18

2. Tim Merlier (Belgia/Soudal Quick-Step)

3. Kaden Groves (Australia/Alpecin-Deceuninck)

4. Giovanni Lonardi (Włochy/Polti Kometa)

5. Laurence Pithie (Nowa Zelandia/Groupama-FDJ)

6. Juan Sebastian Molano (Kolumbia/UAE Team Emirates)

7. Danny van Poppel (Holandia/Bora-hansgrohe)

8. Fernando Gaviria (Kolumbia/Movistar)

9. Phil Bauhaus (Niemcy/Bahrain-Victorious)

ORLEN WYŚCIG NARODÓW

Duńczyk Kristian Egholm wygrał w czeskiej miejscowości Bouzov pierwszy etap kolarskiego Orlen Wyścigu Narodów i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Najlepszy z Polaków, Mateusz Gajdulewicz zajął 18. miejsce, tracąc 45 sekund.

Egholm zwyciężył po samotnym finiszu, wyprzedzając o 36 sekund Włocha Pietro Mattio oraz o 41 Brytyjczyka Matthew Brennana. Ze stratą 45 sekund przyjechała do mety 24-osobowa grupa, w której oprócz Gajdulewicza finiszował jeszcze tylko jeden reprezentant Polski - Filip Gruszczyński.

Orlen Wyścig Narodów jest jedną z większych imprez w tej kategorii wiekowej, obok Tour de l'Avenir we Francji oraz Wyścigu Pokoju w Czechach. W pięcioetapowym wyścigu, którego trasa prowadzi z Czech przez Słowację do Polski, wystartowały 22 narodowe reprezentacje zawodników do lat 23 oraz dodatkowo trzy polskie ekipy. Zawody zakończą się w niedzielę w Arłamowie.